Karakuri w elastycznych aplikacjach zrobotyzowanych

Karakuri są rozwiązaniami z rodziny LCA, czyli „Low-Cost-Automation”. Rozwiązania te zyskują na popularności. Szczególnie w aplikacjach powtarzalnych i małomasowych. Stanowią także uzupełnienie dla innych rozwiązań zwinnego wsparcia produkcji, takich jak coboty czy wózki autonomiczne. W niniejszym artykule przybliżamy tą tematykę.

  • Udostępnij:

Diagnoza problemu

Aktualnym problemem efektywnej organizacji produkcji jest jej elastyczność. Rozumie się przez to możliwość szybkiego przezbrojenia i łatwej zmiany layoutów produkcyjnych do aktualnych planów, często produkcji małoseryjnej. Jest to spore wyzwanie zarówno dla działów planowania, jak i działów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Z pomocą przychodzą rozwiązania pozwalające na szybką integrację stanowisk pracy oraz umożliwiające ich łatwe przysposobienie do różnych zadań. Takimi rozwiązaniami są Karakuri. Ponadto, w połączeniu z robotami kolaboracyjnymi oraz mobilnymi mogą stanowić wydajne uzupełnienie dla pracy człowieka w szybko zmieniającym się otoczeniu.

image

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się roboty współpracyjące, coboty (ang. Collaborative Robots) oraz roboty mobilne MAR (ang. Mobile Autonomous Robot). Pojawienie się na rynku powyższych dwóch rozwiązań wypełniło nisze w automatyzacji, gdzie z jednej strony wymaga się rozwiązań zastępujących człowieka w wykonywaniu prostych czynności, łatwych do wdrożenia, a zarazem wnoszących wartość dodaną do zwiększenia efektywności procesu.

Sam robot to nie wszystko

Łącząc roboty kolaborujące z karakuri w łatwy sposób można stworzyć w pełni funkcjonalne stanowiska montażu mechanicznego lub konfekcjonowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dla robotów pracujących w trybie kolaboracyjnym tworzone są stanowiska pracy tuż obok ludzi. Cecha ta w przypadku montażu robota na stanowisku umożliwiający jego łatwą relokację, pozwala na szybką zmianę layoutu oraz zaprogramowania nowego zadania w kolejnym gnieździe produkcyjnym.

image

Dostawy elementów do stanowisk mogą odbywać się automatycznie z wykorzystaniem robotów mobilnych. Zabudowy karakuri na robotach mobilnych umożliwiają łatwy załadunek komponentów na stanowiska oraz odbiór pustych zasobników lub gotowych produktów. Dodatkową zaletą stosowania zabudów karakuri na robotach mobilnych jest ich lekka waga oraz co najważniejsze – brak konieczności zasilania ich energią – dzięki czemu czas pracy robotów mobilnych na jednym ładowaniu nie ulega zmniejszeniu.

Uzasadnienie ekonomiczne

W dzisiejszych czasach ze względu na brak rąk do pracy, zakłady produkcyjne stają przed zmianą podejścia ekonomicznego uzasadnienia wejścia w robotyzację. Czas zwrotu z inwestycji w roboty liczonego przez zastąpienie pracy człowieka przestał być głównym wskaźnikiem do podjęcia decyzji. Robotyzacja oraz elastyczne rozwiązania produkcyjne zwiększające efektywność wytwórczą stają się koniecznością do tego, aby zapewnić odpowiednie zdolności produkcyjne. Stanowiska wykorzystujące rozwiązania Karakruri oraz nowoczesne systemy robotyki kolaborującej i mobilnej są alternatywą umożliwiającą zarówno odciążenie człowieka od czynności monotonnych, ale również poprawiającą przepływ w procesie produkcyjnym.

Portfolio picture
Portfolio picture
Portfolio picture
Portfolio picture
Portfolio picture
Portfolio picture
Portfolio picture

CUBE SYSTEMS jest producentem rozwiązań karkauri. Wykonujemy analizy wdrożeń LCA, integrujemy stanowiska z wykorzystaniem karkauri, doposażamy roboty mobilne w dedykowane nadstawy transportowe. Jesteśmy także właścicielem marki Karkauri.pl. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przenośnikach grawitacyjnych karakuri, sprawdź TUTAJ.

Udostępnij:
  • #Karkauri
  • #Kanban
  • #FIFORacks
  • #PrzenosnikiGrawitacyjne
  • #Cobot
  • #AMR

Masz komentarz do tego o czym piszemy? Chcesz o tym porozmawiać?

Skontaktuj się z nami
Wróć do początku