Testy przedwdrożeniowe systemów wizyjnych

Systemy wizyjne są jednym z najbardziej czułych rozwiązań w automatyce przemysłowej. Co zatem zrobić, aby mieć pewność, że Twoja inwestycja przyniesie porządany skutek?

  • Udostępnij:

Czym są systemy wizyjne?

Załóżmy, że poszukujesz rozwiązania inspekcji wizyjnej do swojego kluczowego procesu kontroli jakości. Przez zwiększone ilości braków, detali nie spełniających określonych wymogów jakościowych ponosisz duże straty, zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Twoi odbiorcy skarżą się na wybrakowany produkt oraz zgłaszają reklamację. Jak temu zaradzić? Jednym z rozwiązań są systemy automatycznej inspekcji produktów, takie jak systemy wizyjne. Systemy wizyjne wykorzystują możliwości kamer do rejestrowania cech fizycznych obiektów do ich pomiarów i kontroli. Na podstawie wyuczonego wzorca, automatycznie wychwytują produkt z nieprawidłowościami, a następnie przy współpracy z układami automatyki przemysłowej zgłaszają brak oraz mogą go eliminować z procesu produkcyjnego. Aby prawidłowo określać detale OK od NOK, najlepsze systemy wizyjne wykorzystują w tym celu nowoczesne technologie algorytmów sztucznej inteligencji.

Ale...

Aby zapewnić prawidłowe odwzorowanie nauczonych przez system wizyjny wzorców, należy zapewnić odpowiednie warunki pracy takich systemów. Systemy wizyjne są skomplikowanymi rozwiązaniami pod kątem właściwego ich doboru, zarówno do zadania inspekcji, jak i warunków środowiskowych, w jakich ta inspekcja ma się odbywać. Przed realizacją inwestycji w system wizyjny (nie rzadko bardzo drogi) należy zidentyfikować cechy charakterystyczne naszego środowiska pracy, jak np. nierównomierne oświetlenie dobowe, zapylenie, drgania, mgła olejowa i inne nie związane z samym procesem produkcyjnym oraz produktem właściwym.

Testy wykonane „na biurku” przez producenta lub integratora, nie są reprezentatywne. A podjęcie decyzji zakupowej na podstawie takich testów grozi rozczarowaniem przy próbie instalacji, nerwami, oraz stratami finansowymi z małymi szansami na finalny sukces.

Jak temu zaradzić?

Rozwiązaniem są testy aplikacyjne wykonywane w docelowym środowisku pracy. Takie testy polegają na instalacji jednostki testowej w miejscu, w którym chcemy wykonywać inspekcje. Czas trwania takich testów powinien być odpowiednio, do zidentyfikowanych warunków środowiskowych i ich zmienności. Aby mieć pewność, że system wizyjny będzie działał tak jak inwestor wymaga, system wizyjny należy odseparować od wpływu na wszelkie zmiany zachodzące w środowisku pracy. Przykładem może być zainstalowanie tzw. „black boxa” odseparowującego kamerę systemu wizyjnego od czynników zmiennego oświetlenia obszaru pracy.

Pamiętaj!

Systemy wizyjne są systemami szczególnie narażonymi na warunki środowiska pracy w jakich są instalowane. Przy doborze odpowiedniego systemu wizyjnego, zawsze należy przeprowadzić identyfikację tych warunków. Same testy kamer systemu wizyjnego w warunkach biurowych, pomimo wstępnego spełnienia stawianych warunków, nie dają gwarancji poprawności ich działania już po zainstalowaniu w docelowym miejscu pracy. Przed podjęciem decyzji o zakupie, wykonaj zatem testy aplikacyjne, tak aby mieć 100% pewności, że oferowany przez dystrybutora lub integratora system wizyjny spełni Twoje oczekiwania. Dzięki takim testom zaoszczędzisz sobie podjęcia niewłaściwej decyzji, nerwów, a nie rzadko, bardzo dużych pieniędzy.

blog image
blog image
blog image
blog image
blog image

CUBE SYSTEMS realizuje projekty związane z integracją systemów wizyjnych. Proponowane rozwiązania dobieramy z najwyższą starannością. Przed każdą realizacją projektu, obowiązkowo sprawdzamy, czy zaproponowane rozwiązanie systemu wizyjnego spełni Twoje oczekiwania. Chcesz się dowiedzieć więcej co oferujemy? Sprawdź TUTAJ.

Udostępnij:
  • #SystemyWizyjne
  • #SystemyPomiarowe
  • #WizjaMaszynowa
  • #KontrolaJakosci
  • #QA

Masz komentarz do tego o czym piszemy? Chcesz o tym porozmawiać?

Skontaktuj się z nami
Wróć do początku