Nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa maszyn

  • 19 grudzień 2022
  • Udostępnij:
  • Wróć

news-img13 grudnia 2022 Komisja Europejska ogłosiła porozumienie dotyczące nowego Rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa maszyn. Rozporządzenie to w niedalekiej przyszłości zastąpi obowiązującą Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE (MAD).

Czy czeka nas rewolucja? Nie. Krótko. Nowe rozporządzenie definiuje aktualną rzeczywistość branży maszynowej, między innymi o takie aspekty jak SI, druk 3D oraz roboty współpracujące. Definiuje także wprost „głęboką modyfikację”, choć w gruncie rzeczy stan prawny się nie zmienia, a tylko przeniesiono część zapisów MAD do nowej definicji. Rozporządzenie udziela także wyjaśnień roli importera oraz dystrybutora, co także było już definiowane w innych aktach prawnych.

To Rozporządzenie nie jest rewolucyjne w zakresie bezpieczeństwa maszyn. Procedura Oceny Zgodności w istocie (najczęstszych przypadkach) się nie zmienia. Tak samo jak podstawy do uzyskania zgodności oraz możliwości oznakowania maszyny znakiem CE. Pomaga natomiast lepiej zdefiniować z jakim produktem mamy do czynienia, i czy owo rozporządzenie będzie miało do niego zastosowanie – oraz jeżeli tak, to w jakim zakresie.

W przypadku pytań, nasz zespół CUBEsafety służy Państwu poradą.

  • Udostępnij:

Masz komentarz do tego tego wpisu? Chcesz o tym porozmawiać?

Skontaktuj się z nami
Wróć do początku